ÜRONET'TEN RESİMLER  I    ULAŞIM  I    LİNKLER     ANA SAYFA    

SERTLEŞME SORUNU
(Erektil Disfonksiyon)


     Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) Nedir ve Ne Kadar Sık Görülür?
     Erektil disfonksiyon olarak da bilinen sertleşme sorunu, yeterli düzeyde cinsel performans için gerekli sertleşmeyi sağlayamama ve / veya sürdürmeme durumudur. Sertleşme sorunu çok sık görülen tıbbi bir durumdur, Türkiye'de 40 yaşın üzerindeki her 3 erkekten ikisi sertleşmeyi sağlama ya da sürdürmede bazı sorunlar yaşamaktadır. Bu erkeklerin %80'inden fazlasınıda tam bir işlev kaybı değil, hafif ya da orta derecede sertleşme sorunu bulunduğu saptanmıştır.

     Erkeklerde cinsel sağlığın genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu çoğunlukla gözardı edilmektedir. Sertleşme sorunu bulunan hastaların yalnızca küçük bir bölümüne tanı konmaktadır, bu da sertleşme sorunu yaşayanların çoğunun soruna sessizce katlanmakta olduğu anlamına gelmektedir.

     Sertleşme Sorunlarının Nedenleri
     Sertleşme sorunları yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu değildir. Sertleşme sorunlarının yaşlı erkeklerde daha sık görülmesinin nedeni, yüksek kan basıncı gibi yaşa bağlı hastalıklardır. Son 25 yılda sertleşme sorunlarının tıbbi bir durumdan kaynaklandığı açıklığa kavuşmuştur.

     Sertleşme sorununa yol açabilecek nedenlerden bazıları şunlardır: Yaşam biçimiyle ilgili faktörler (örneğin, sigara, alkol, stres, şişmanlık), sık görülen tıbbi durumlar (örneğin, şeker hastalığı, kal hastalığı, yüksek kan basıncı, yüksek kolestrol, damar sertliği, depresyon) ve bazı ilaçlar (örn. İdrar söktürücüler, tansiyon ilaçları, şeker hastalığı ilaçları, depresyon ilaçları).

     Sertleşme Sorununun Tedavisi
     Sorunu kendi başına çözmeye çalışmak veya kendine baskı yapmak sertleşme sorununu ortadan kaldırmamaktadır. Sertleşme sorunu tıbbi bir durum olduğundan, en iyi yanıt doktorunuz tarfaından önerilen tıbbi tedavilerle elde edilmektedir.

     Hemen hemen tüm sertleşme sorunları tedavi edilebilir. Sizin için en uygun seçeneğin belrlenmesi önemlidir. Sertleşme sorununun, ağızdan alınan ilaçlar, vakum tedavisi, penise enjeksiyonlar, penis protezleri, psikoterapi gibi çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

     Unutmayın, sertleşme sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmak bu sorunun tedavisinde atacağınız temel adımlardan biridir.YARARLI BİLGİLER

  BÖBREK - İDRAR YOLLARI   TAŞLARININ (ESWL) ŞOK   DALGALARI İLE KIRMA TEDAVİSİ

  SERTLEŞME SORUNU

  PROSTAT HASTALIKLARI

  KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA   ŞİKAYETİ

  ERKEKTE KISIRLAŞTIRMA

  GENİTAL SİĞİLLER