ÜRONET'TEN RESİMLER  I    ULAŞIM  I    LİNKLER     ANA SAYFA    

GENİTAL SİĞİLLER


     Genital siğiller bir çok farklı şekilde isimlendirilebilir: incir siğilleri, zührevi siğiller ve conyloma acuminata.15. yüzyılın sonlarında anogenital siğiller çok sık olarak sekonder sifilizin tipik siğili olan condyloma lata ile karıştırılmıştır. Eski bir terim olan ' gonore siğilleri ' genital siğillerin sıklıkla diğer CYBH ile birlikte bulunduklarını hatırlatmaktadır ve genital siğilleri olan hastalar rutin olarak diğer CYBH açısından da incelenmelidir. Genital siğiller özellikle ikinci evre sifilizde condyloma lata ve anogenital bölgenin malign hastalıkları başta olmak üzere diğer genital lezyonlar ile karıştırılmamalıdır.
     Genital siğiller direkt veya indirekt temas yada otoinokülasyon ile bulaşabilir.Tipik condyloma acuminata en sık olarak en sık olarak genital organlarda, ağızda yada perianal bölgede görülen büyük, sert olmayan bir siğildir. Siğiller erkeklerde sıklıkla frenulum, coronal oluk ve terminal üretrada görülür ancak penis yada skrotumun herhangi bir bölgesi etkilenebilir. Kadınlarda en sık vulva, perine ve anüste görülür.

     Doğum kontrol yöntemleri arasında en başarılı olanlardan biridir. Lokal anestezi ile kısa sürede sperm nakleden kanallar bağlanır. Cinsel hayata olumsuz bir etkisi yoktur.YARARLI BİLGİLER

  BÖBREK - İDRAR YOLLARI   TAŞLARININ (ESWL) ŞOK   DALGALARI İLE KIRMA TEDAVİSİ

  SERTLEŞME SORUNU

  PROSTAT HASTALIKLARI

  KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA   ŞİKAYETİ

  ERKEKTE KISIRLAŞTIRMA

  GENİTAL SİĞİLLER